PRA – PROGRESUOJANTI TINKLAINĖS ATROFIJA

Tai yra genetinė akių liga, kurios metu pažeidžiama tinklainė, vystosi tinklainės receptorinių ląstelių atrofija. Liga paveldima autosominiu recesyviniu būdu, išskyrus senuosius anglų mastifus ir bulmastifus, kurie liga perduoda autosominiu dominantiniu keliu bei Sibiro haskius ir samojedus, pas kuriuos ligos perdavimas susijęs su X chromosoma.

Klinikinis vaizdas varijuoja nuo aklumo naktį (vištakumas), esant blogam apšvietimui (lengvos formos atveju) iki visiško aklumo esant bet kokiam apšvietimui, tiek dieną, tiek naktį (pažengusios ligos metu). Patologija atsiranda abiejose akyse vienu metu. Vyzdžiai dažniausiai būna išsiplėtę ir savininkai pastebi šuns akių „blizgėjimą”. Kai kuriose veislėse liga prasideda ankstyvame amžiuje (miniatiūriniai šnauceriai, koli, airių seteriai ir kt) dėl anomalaus ar sutrikusio fotoreceptorių vystymosi. Kitų veislių atveju (labradoro retriveriai, miniatiūriniai pudeliai, anglų ar amerikiečių kokerspanieliai ir kt) liga prasideda tik suaugusių amžiuje. Labradoro retriveriams naktinis aklumas stebimas 4-6 metų amžiuje, kuris pereina į visišką aklumą suėjus 6-8 metams. Retriveriams labiau būdinga centralizuota ligos forma, kuomet gana ilgai (kelis metus) išlieka periferinis regėjimas, tačiau yra gana ankstyvas centrinio regėjimo praradimas. Liga diagnozuojama oftalmoskopinio tyrimo metu.

Visais atvejais, progresuojant ligai, šuo tampa aklu, ir laiko tarpas nuo ligos diagnozavimo iki apakimo yra individualus, tačiau trunka mažiausiai apie 6 mėnesius. Nors specifinio šios ligos gydymo nėra, tačiau literatūroje rekomenduojamas maistas, gausus antioksidantų, kuris galėtų sulėtinti ligos progresavimą. Dauguma šunų oftalmologų tokioms priemonėms prieštarauja dėl mokslinių tyrimų stokos.

Literatūros šaltiniai:

http://en.wikipedia.org/wiki/Progressive_retinal_atrophy
http://www.netpets.com/dogs/healthspa/pra.html
http://www.animaleyecare.net/diseases/pra.htm
http://www.labbies.com/eye.htm

HC- PAVELDIMOS KATARAKTOS

Kataraktų priežasčių yra daug- nuo paveldimų, įgimtų, iki senilinių (susijusių su amžiumi), trauminių (akies obuolio sumušimas, įvairių ligų sąlygotų (cukrinis diabetas), atsiradusių dėl ilgalaikio  vaistų vartojimo (kortikosteroidai, hormonai), esant akių ligoms (glaukomai, augliams, tinklainės atšokai ir kt). Paprastai kataraktos klasifikuojamos pagal šuns amžių, kuriame atsiranda – įgimtos, juvenilinės, senilinės. Įgimtos kataraktos stebimos tik gimus šuniukui. Jų priežastis gali būti paveldėjimas ar teratogeniškumas nėštumo metu. Juvenilinės kataraktos atsiranda nuo gimimo iki 6-9 metų, dauguma jų paveldimos. Vėlesniame amžiuje atsiradusios  kataraktos yra senilinės, išsivysčiusios dėl seno šuns amžiaus.

Paveldima katarakta- yra genetiškai predisponuota liga, kurios metu lęšiukas netenka skaidrumo. Retriveriams ir kitiems ši liga paveldima autosominiu dominantiniu būdu. Kataraktos genas labiau paplitęs tarp auksaspalvių retriverių. Paveldėta liga gali pasireikšti bet kuriame amžiuje nuo jauno iki vidutinio, skirtingai nuo šuns veislės. Česapyko retriveriams liga paprastai  pasireiškia iki 3-6 metų amžiaus, auksapalviams bei labradoro retriveriams iki 9 metų amžiaus, staforšyro bulterjerams iki 18 mėnesių amžiaus, Sibiro haskiams iki 5 metų amžiaus. Jei liga atsiranda vėlesniame nei nurodytas amžius (preliminariai), galima galvoti apie senilinę ligos formą. Dėl ko vystosi katarakta tiksliai nėra aišku, manoma, kad tai medžiagų apykaitos sutrikimas akies lęšiuke.  Kataraktai būdingas regėjimas lyg pro rūką, lęšiuko drumstys, labai pamažu blogėjantis regėjimas. Medikamentinio gydymo nėra, kataraktos gydomos chirurginiu būdu.

Literatūros šaltiniai:

http://www.vin.com/proceedings/Proceedings.plx?CID=WSAVA2003&PID=6630&O=Generic
http://www.labbies.com/eye.htm
http://www.vin.com/VINDBPub/SearchPB/Proceedings/PR05000/PR00183.htm
http://www.napoleon.org.uk/health/hereditary_eye_disease.htm

RD – TINKLAINĖS DISPLAZIJOS

Tai liga, susijusi su anomaliu tinklainės išsivystymu. Tinklainės displazija dažniausiai yra paveldima. Neretai ši liga yra lydima įgimtų kataraktų. Tarp kitų tinklainės displazijos priežasčių minimos prenatalinės infekcijos, toksinės medžiagos, traumos.

Yra 2 formos, stebimos labradoro retriverių tarpe – viena randama pas europinės kilmės labradorus, kita pas amerikietiškos kilmės medžioklinius labradorus. Europinė forma paveldima autosominiu recesyviniu būdu, stebimas tik regėjimo sutrikimas. Gi amerikietiškos formos atveju, liga paveldima nepilnai autosominiu dominantiniu būdu, su galimu recesyviniu skeleto anomalijų paveldėjimu (trumpų galūnių dvarfizmas).  Šunims, kurie gauna iš abiejų tėvų du šiuos recesyvinius genus, susijusius su tinklainės displazija, stebima atsidalinusi tinklainė, kas sąlygoja visišką aklumą. Jei šuniukas gauna tik vieną defektyvų recesyvinį geną iš vieno tėvų, kitą normalų, bus stebimas neprogresuojantis tinklainės „klostė”, kuri sąlygos normalų ar tik labai nedidelio laipsnio regos susilpnėjimą.

Liga dažniausiai pastebima 6-8 savaičių amžiuje, gali būti normalus ar susilpnėjęs regėjimas, staigus regėjimo netekimas ar aklumas nuo gimimo. Gydymo nėra.

Literatūros šaltiniai:

http://www.labbies.com/eye.htm
http://www.napoleon.org.uk/health/hereditary_eye_disease.htm
http://www.golden-retrievers.biz/retinal-dysplasia.aspx
http://www.upei.ca/~cidd/intro.htm

© Autorė Daiva (aiwa), 2009

© www.super-retriveriai.lt, 2009

Svetainėje www.super-retriveriai.lt esančią tekstinę, grafinę, vaizdo informaciją kopijuoti, publikuoti, kitaip platinti be raštiško svetainės administratoriaus sutikimo griežtai draudžiama!