Šuns veisimas yra nepaprastai atsakingas procesas. Pirmiausia turite suvokti, jog kergdami savo kalę ar kaip reproduktorių siūlydami savo patiną, Jūs tam tikra prasme atsakote už būsimus šuniukus. Jei ne visapusiškai įsigilinsite į veisimo, šunų genetikos subtilybes arba savo laiku neatliksite reikiamų tyrimų, nesilaikysite kalės nėštumo metu būtinų dalykų, galite į pasaulį išleisti silpnus, ligotus šuniukus. Štai čia galite paskaityti apie neatsakingo šeimininko poelgį, neteisingai sukergusį labradoro retriverio kalytę ir dar už šuniukus prašantį solidžios sumos.

Ką gi, Jūs turite kalę su dokumentais (apie bedokumenčius šuniukus čia net nekalbėsime). Pirmiausia šunyčiaiatsisakykite požiūrio, kad kalytei būtinai nors kartą reikia susilaukti palikuonių. Tai jau seniai paneigtas mitas. Tačiau Jūs vis dėlto nusprendėte užsiimti veisimu. Tuomet siūlome pamąstyti apie finansinį klausimą: šunų veisimo kaina. Paskaičiuokime, kiek tai galėtų kainuoti. Veisiant šunis yra lengvai paskaičiuojamos išlaidos ir sunkiau įvertinami kaštai.

  • Nagi pagalvokite, kiek daug iš Jūsų skambintumėt veisėjams pagal skelbimą, jei jame būtų rašoma apie netituluotų tėvų Brisiaus ir Kudlės vaikus. O susirinkti reikalingų įvertinimų ir taip trokštamų titulų reiks vykti į parodas ir tai labai brangus malonumas (starto mokestis lietuviškose  CAC rango parodose vidutiniškai yra 50-80 Lt, klubinėse 40-50 Lt, tarptautinėse CACIB rango 130-280 Lt, priklausomai, kaip iš anksto suskubsite užsiregistruoti; vykstant į užsienį starto mokestį dauginkit iš dviejų, na o kelionės ir pragyvenimo sunkiai paskaičiuojamus išlaidų mastelius paliksim ramybėj).
  • Displazijos tyrimas, kuris yra būtinas veisiamiems šunims, Lietuvoje kainuoja 200 Lt ir yra atliekamas Jakovo veterinarijos klinikoje Vilniuje bei Kauno veterinarijos akademijoje.
  • Jei vyksite kergti į užsienį, prie kelionės kaštų pridėkite pasiutligės antikūnių tyrimą, kuris kainuoja ~220 Lt ir yra privalomas vykstant į kai kurias Europos šalis (pavyzdžiui, Norvegiją, Švediją, Airiją, Didžiąją Britaniją).
  • Daugelis mano, kad vada duoda didžiulį pelną, juk dokumentuotų šuniukų kainos rinkoje pakankamai aukštos – nuo 1800 iki 3000 Lt. Skaičiuokim išlaidas toliau:
  • Kergimo mokestis patino šeimininkams – apytiksliai vieno šuniuko kaina.
  • Ėdalas ir papildai besilaukiančiai kalytei (šuniukus Jūs parduosite, o kalytė liks su Jumis, ir be abejo norėsite, kad ji po gimdymo būtų stipri, kaip ir iki jo), kalės pieno pakaitalai (jei kartais prireiktų) ir ėdalas šuniukams iki 8 savaičių, kol jie galės keliauti į naujuosius namus, guolio įrengimas, vados dubuo, iš ko ės mažieji šuniukai, ir įvairios smulkmenos (žirklutės nagams, buteliukai, įvairūs paklotėliai, popieriniai rankšluosčiai) – dar vieno šuniuko vertė.
  • Šuniukų dokumentai, vizitai pas veterinarą, veterinariniai pasai, vaistai nuo kirminų ir skiepai – trečiojo šuniuko kaina.
  • Šuniukų pardavimo reklamos išlaidos priklausys nuo Jūsų išmonės, tačiau kaip pasiseks su gimdymu ir pačia vada – iš anksto negali pasakyti niekas (ar kalytei neprireiks Cezario pjūvio, ar šuniukai nesuviduriuos ir kaip kitaip nesusirgs).
  • Pamąstykite apie planuojamą šuniukų skaičių. Laikoma, kad retriverių vada nuo 5 šuniukų yra pilna, vidurkis yra 7-8 šuniukai. Tačiau nepamirškite, kad mirtingumas neonataliniame periode siekia 25% (šuniukai arba gimsta jau negyvi, arba palieka šį pasaulį per pirmąsias dvi paras). O kur dar šuniukai, taip vadinami su broku – laužta uodegyte, bambutės išvarža arba patinėliai kriptorchai, kuriuos parduosite perpus pigiau.
  • Ir galiausiai minusuokite pajamas, kurias galėtumėte uždirbti tuo metu, kai auginsite vadą (jei dirbate kur kitur ir planuojate turėti vadą, iš anksto susitarkite su darbdaviu dėl atostogų mažiausiai 4 savaitėms, arba ieškokite šuniukų „auklytės” (žmogaus, kuris prižiūrės šuniukus, kol Jūs būsite ne namie) tam laikotarpiui.

Taigi, Jūs viską paskaičiavote, ir finansines ir laiko galimybes, pasvėrėte visus už ir prieš, ir esate pasiryžę visiems laukiantiems sunkumams, kaip ir tam, kad pirmas tris savaites miegosite tik viena akim. Linkime, kad pasitenkinimas pasiektais rezultatais Jus džiugintų ir su kaupu atpirktų visus rūpesčius.

  • Kaip veisti? Pamėginsime atsakyti į klausimus, susijusius su retriverių veislės šuns veisimu – tai tinkamas šunų parinkimas, ką reikėtų žinoti apie spalvų genetines ypatybes ir pan.;
  • Kalės priežiūra nėštumo laikotarpiu, po šuniukų atsivedimo;
  • Mažų šuniukų priežiūra – nuo pirmųjų dienų iki šuniuko išvažiavimo į naujus namus. 
  • Veisimo taisyklės – LKD nustatytos visoms šunų veislėms galiojančios veisimo taisyklės su retriverių veislei skirtais papildymais, jei esate LRMK (Lietuvos retriverių mylėtojų klubas) nariai.

RETRIVERIŲ VEISLYNUS LIETUVOJE GALITE RASTI SKILTYJE „NUORODOS”

Parengė ir susistemino Rima Povilionienė