Babeziozė – tai pirmuonių babesia sukeliama liga. Babezioze serga šunys, arkliai, galvijai. Šunims šią ligą sukelia babesia canis  ir babesia gibsoni. Į šuns organizmą pirmuonį perduoda ganyklinės erkės – dermacentor pictus, dermacentor marginatus, taip pat Ixodes genties erkės. Patekę į organizmą pirmuonys apsistoja raudonuosiuose kraujo kūneliuose – eritrocituose, juose dauginasi. Besidaugindami pirmuonys eritrocitus suardo. Laiku nepastebėjus babeziozės sukeltų pirmųjų požymių, šių erkių sukeliama liga šuniui gali tapti mirtina.

Lietuvoje NĖRA vakcinos nuo šios ligos, todėl labai svarbi PREVENCIJA.

Būtina saugoti savo šunį nuo erkių. Prevencija – tai ne tik rūpinimasis pačiu šunimi, bet ir Jūsų namų aplinkos prižiūrėjimas. Erkės žiemoja sausuose žolės stiebeliuose, todėl jei norite turėti „švaresnę“ nuo erkių aplinką, pasirūpinkite, kad aplink namus žiemai neliktų apleistų žolių, prižėlusių pievų ir pakampių. Šuns apsauga nuo babeziozę sukeliančių erkių mūsų šalyje atliekama naudojant specialius lašus, antkaklius ir kt. Pigesnės priemonės neretai yra visiškai neefektyvios. Efektyviai veikia:

  • įvairių firmų lašai nuo erkių: „Frontline“, „Advantix“, „Duowin“;
  • antkakliai „Kiltix“, „Preventic“, „Preventef“;
  • taip pat galima naudoti insekticidines pudras.

Pirmieji ligos požymiai pasireiškia po 6-20 dienų nuo erkės įsisiurbimo.

Babeziozės požymiai:

  • Pradžioje šuns gleivinės parausta, po kelių dienų dar šviesėja (irstant eritrocitams vystosi anemija), vėliau gali darytis melsvos ar gelsvos spalvos.
  • Antrą-trečią dieną po pirmųjų ligos požymių pasikeičia šlapimo spalva – irstant eritrocitams iš jų į kraują patekęs hemoglobinas pašalinamas su šlapimu, todėl šlapimo spalva pasikeičia nuo oranžinės iki tamsiai rudos. Dalis hemoglobino suskaidoma į bilirubiną, kuris nudažo gleivines geltonai. Eritrocitų yrimo produktai paveikia kepenų ir inkstų veiklą, nuodija organizmą iš vidaus.
  • Šuo pasidaro vangus, karščiuoja, praranda apetitą, sunkiau kvėpuoja.
  • Neretai nusilpsta užpakalinės galūnės, šuo svirduliuoja, sunkiai atsikelia.

Kadangi visiems organams deguonį „pristato“ būtent eritrocituose esantis hemoglobinas, esant jo trūkumui organizmas iš lėto dūsta. Šunims, kurie turi širdies nepakankamumą ar serga inkstų, kepenų ligomis, paprastai liga vystosi gerokai greičiau nei suaugusiems sveikiems gyvūnams.

Babezioze sergantys šunys (jeigu tai ne ūmi/žaibinė forma) paprastai būna išliesėję, vangūs, neturi apetito, svirduliuojantys, dehidratavę (sumažėjęs organizmo skysčių kiekis), blyškiomis ar gelsvomis gleivinėmis. Negydant liga gali tęstis ir kelias savaites, bet galutinė ligos baigtis ta pati – dauguma susirgusiųjų nugaišta. Persirgęs gyvūnas įgyja nepatvarų imunitetą, gali vėl užsikrėsti šia liga arba liga gali recidyvuoti (atsinaujinti) stresą patyrusiam, prastai šeriamam ar pervargusiam šuniui be pakartotinio užkrato patekimo.

Liga diagnozuojama iš klinikinių požymių bei atlikus kraujo tyrimą.

Taip atrodo babezijos eritrociruose (objektai panašūs į obuolio sėklytes):

babesia.jpg

Erkės, ištrauktos iš vieno nedidelio šunelio mišrūno (šuniukas gal 3 kg svorio):

2008-03-20-052.jpg

Taip keičiasi erkės proporcijos jai siurbiant kraują:

erke.jpg

Ar gali babeziozė sukelti epilepsiją?

Nėra įrodyta, kad babezijos kaip nors paveikia nervinį audinį ir nervų funkcijas (o epilepsija, pirmiausia, yra nervinė, smegenų liga). Įtarimas, kad po 1-2 mėn. po babeziozės persirgimo babezijos įtakoja epilepsijos priepuolis, yra ginčytinas. Babezijos neįtakoja nei pirminės, nei antrinės epilepsijos priepuolio. Babezijos gali pakenkti inkstų, kepenų funkciją. Todėl patartina praėjus kuriam laikui po pasveikimo po babeziozės pasidaryti kraujo tyrimus – išsitirti inkstų, kepenų funkcijas.

Informacijos šaltiniai:

1. Prof. Viktoras Šarkūnas, dr. Mindaugas Šarkūnas Žurnalas „Vetinfo“ 2004-02

2. C. Wyatt Cleveland, DVM; David S. Peterson, DVM, PhD; and Kenneth S. Latimer, DVM, PhD. Class of 2002 (Cleveland), Department of Medical Microbiology and Parasitology (Peterson), and Department of Pathology (Latimer), College of Veterinary Medicine, The University of Georgia, Athens, GA 30602-7388

Apie erkių sukeliamas ligas glaustai supažindinama čia, taip pat pateikiamas ir babeziozės aprašymas.

© Autorė veterinarijos gydytoja Vaida Velykytė, 2009

© www.super-retriveriai.lt, 2009

Svetainėje www.super-retriveriai.lt esančią tekstinę, grafinę, vaizdo informaciją kopijuoti, publikuoti, kitaip platinti be raštiško svetainės administratoriaus sutikimo griežtai draudžiama!