Retriverių kailio spalvos ypatumai

Informacija ruošiama

Nosies spalvos ypatumai

Nosies spalvą lemia pigmentas. Visi šuniukai gimsta rožinėmis nosytėmis, kurios vieniems šunims išryškėja anksčiau, kitiems – vėliau. Kartais dėl pigmento trūkumo šuniukų nosytės parausta žiemą, o pavasarį tampa vėl juodos (tai ypač būdinga gelsviems labradoro retriveriams). Tačiau rožinės nosies esmė ta pati – tamsaus kailio šuns šviesi nosis reiškia, kad šuniukas yra „genetiškai netvarkingas” tuo klausimu. Deja, genų komplekto pakeisti neįmanoma, todėl visų žemiau išvardintų priemonių veiksmingumas yra ribotas, nors šiokių tokių rezultatų vis tik įmanoma pasiekti.

Koks gi mechanizmas sąlygoja retriverių nosies šviesėjimą šaltojo sezono ar rujos metu? Kodėl geltonų labradoro retriverių ausys yra tamsesnės spalvos nei jų kailis kitose kūno vietose?

Visa tai yra susiję su tirozinazės baltymais, kurie yra atsakingi už tam tikros medžiagos, vadinamos melaninu, virtimą tirozinu. Kai kurios šių baltymų formos yra termiškai nestabilios, ir melaniną gamina tik esant idealiai temperatūrai.

1. Dalis tirozinazės baltymų veikia aktyviau žemesnėje temperatūroje. Pvz ausys, paprastai yra žemesnės temperatūros nei kitos kūno dalys, todėl ši tirozinazė gali skatinti aktyvesnę pigmento gamybą šioje vietoje.

2. Ir atvirkščiai – tirozinazės baltymai, kurie atsakingi už geltonų labradorų tamsią nosies pigmentaciją yra nestabilūs žemoje temperatūroje. Todėl esant šaltam orui, tirozinazės enzimai, esantys odoje, lėtina cheminę reakciją, ir vyksta lėtesnis tirozino virtimas eumelaninu. To pasekoje,- nosies pigmentacija mažėja.

Nereikėtų pamiršti, kad nosies spalva gali keistis ne tik žiemos metu ar rujos metu, kas yra fiziologiška, bet ir įvairios patologijos atvejais . Pvz:

– esant kontaktiniam dermatitui (šiuo atveju depigmentacija yra kaip alerginė reakcija į tam tikras kontaktines dirginančias medžiagas,- tarkim, guolio medžiagą , druskas, valiklius, net žolę ar dubenėlį maistui , ypač jei jis plastikinis); pastovus snukio ir nosies dirginimas šiomis medžiagomis gali sąlygoti sumažėjusią pigmentaciją ; aišku, reakcija į įvairias medžiagas yra individuali- kas vienam sukelia kontaktinį dermatitą, kitam gali neduoti jokių pasekmių ;

– esant kokiai nors sisteminei jungiamojo audinio ligai, tokiai kaip raudonoji vilkligė, kurios metu labiausiai pažeidžiamas snukis ir nosis;

Priemonės pigmentacijai stiprinti

1. Džiovinti jūros kopūstai (turi labai specifini kvapą) arba jūros kopūstų preparatai (galbūt neturi kvapo). Džiovinti jūros kopūstai parduodami kiekvienoje žmonių vaistinėje ar prekybos centre. Vartojimas – po 1/2-1 šaukštelį įmaišyti į šuns ėdalą. Vieni žmonės prieš tai juos išmirko. Pliusai (+): natūralus produktas, kurį galima vartoti visą gyvenimą, be pigmentacijos stiprinimo naudingi dar tuo, kad gerina virškinimą bei naudingu medžiagų įsisavinimą. Minusai (-): veiksmingumas pigmentacijai stiprinti gana vidutinis, nebent šertumėt šunį jūros kopūstų kibirais. 🙂
2. „Senal” multivitaminų pasta su Biotinu. Veikia panašiai kaip jūros kopūstai, bet rezultatas greitesnis. Minusai (-):  nevalia perdozuoti, nes kyla hypervitaminozės grėsmė, sušėrus tūbelę labai rekomenduojama daryti bent mėnesio pertrauką.
3. Specialus, bet nelegalus pieštukas – galima atsivežti iš Amerikos, šį pieštuką mėgsta „stabukų” augintojai, labai brangiai kainuoja. Veikimo principas paprastas – nuspalvinus šuns nosį pastaroji juoda išlieka apie mėnesį. Minusai (-): stiprus kvapas, šunį šis preparatas erzina, šuo laižysis, gali prasidėti alergija, be to nemaža tikimybė, kad beviltiškai sugadinsite uoslę (taigi nepatartina užsiiminėti nelegaliais dalykais).

Panaudota iš

1. Lietuvos biglių puslapio.

2. http://www.labbies.com/genetics2.htm

Juodos ir rožinės nosyčių pavyzdžiai:

ilona_blanka_nosis-pigment.JPG pigmentac.JPG

© Parengė Ilona (Lietuva) ir Rima Povilionienė, 2009

© www.super-retriveriai.lt, 2009

Svetainėje www.super-retriveriai.lt esančią tekstinę, grafinę, vaizdo informaciją kopijuoti, publikuoti, kitaip platinti be raštiško svetainės administratoriaus sutikimo griežtai draudžiama!