Kergimui reikia pasiruošti atsakingai. Turėtumėte žinoti, jog kergimas ne visada sklandžiai pavyksta, dažnai šunys be profesionalo pagalbos pasikergti negali (pavyzdžiui, dėl ūgio, anatominių poros neatitikimų, dėl netradicinės kalės lytinių takų formos, dėl neteisingai paskaičiuotų vaisingų dienų, dėl to, kad abu ar vienas iš šunų yra visiškai nepatyręs, dėl psichikos – dažnai išlepintos, nesocializuotos kalės, išsigąsta sueities, neprisileidžia patinų, agresyviai elgiasi, pati sueitis dėl įvairių priežasčių gali būti labai skausminga ir visam gyvenimui traumuoti gyvūną tiek fiziškai tiek morališkai).

Super-retriverių puslapyje, „Lauko bandymų” skiltyje rašoma apie tai, jog šunų veislėse skiriamos darbinės ir „šou” (parodų) linijos. Tačiau šunų pasaulyje yra ir šunų kategorijos pagal tai, kokius palikuonis jie „duoda”. Reikėtų žinoti, jog puikius įvertinimus parodose gaunantis šuo dar negarantuoja puikių, veislės standartus atitinkančių šuniukų. Yra nemažai atvejų, kai parodinės klasės kalė, gaunanti pačius aukščiausius įvertinimus parodose, atsiveda „neypatingus” šuniukus. Tuo tarpu kita kalė, parodose „nesublizganti” kaip lyderė, bet atitinkanti veislės standartą, vis dėlto atsiveda puikius šuniukus. Iš tiesų didžiulę įtaką šuniukams atlieka šuns/patino parinkimas. Jeigu teko atkreipti dėmesį parodose – dažnai rengiamas vadinamasis „Reproduktorių konkursas”. Ringo metu pasirodo patinas ir jo palikuonys – teisėjas vertina šuns/patino kaip reproduktoriaus savybes, gebėjimą perduoti visus geriausius bruožus, sukurti dar gražesnius palikuonis ir t. t.  

Gerokai iki kalei pradedant rujoti reikia apsispręsti, su kokiu patinu kergsite. Stebėkite parodose dalyvaujančius patinus, reproduktorių konkursus. Patikrinkite, ar kilmės liudijime nėra artimų giminaičių, kad nebūtų neleistinos kraujomaišos (apie neleistinas kraujomaišos kombinacijas skaitykite veisimo taisyklėse). Patyrinėkite, ar nusižiūrėtas patinas jau turėjo palikuonių, kokia jų sveikata, pasiekimai parodose. Kalytei, turinčiai C displazijos laipsnį, būtina parinkti patiną su mažesniais A arba B laipsniais. Jei vyksite kergti į užsienį, iš anksto pasidomėkite, kokių veterinarinių pažymų vykstant su šunimis reikalauja priimančioji šalis. Ir būtinai iš anksto susisiekite su patino šeimininkais. Jei kartais „užsienietis” patinas neturėtų displazijos tyrimo, Jūsų kalytė tuomet turi turėti tik A arba B laipsnį, kad būtų leidžiamas kergimas.

Kalei pradėjus rujoti, kinologų klube, kuriam jūs priklausote, reikia gauti kergimo sutartį, kurioje aptariamos atsiskaitymo sąlygos su patino savininku.

Iki kalė pradės rujoti, suduokite vaistų nuo kirminų, ir jokiu būdu nesugalvokite to daryti jau sukergus ją.

Besirūpinantis savo kale šeimininkas, likus mėnesiui iki rujos, greičiausiai padarys bakteriologinį tyrimą, kad, esant reikalui, dar spėti išsigydyti. Tokio tyrimo rezultatų, kad kalė nėra ligų nešiotoja ir perdavėja, gali reikalauti ir patino šeimininkai, kurie rūpinasi savo augintinio sveikata. Žinoma, tokio paties tyrimo išvadų galite reikalauti ir Jūs.

Įprastai kalės suvedamos du kartus, kad užtikrinti jų apvaisinimą. Tai daroma 11-13, arba pvz. 12-14 rujos dienomis. Tačiau būna kalių, kurios vaisingiausios tik apie 20 dieną. Todėl įprasta daryti progesterono lygio testą,  kuris tiksliausiai nurodo kalės vaisingas dienas. Progesteronas yra hormonas, kuris kalės kraujyje atsiranda tik įvykus ovuliacijai, kergti  galima, kai jo lygis siekia 10 nmol/l, tačiau geriausia, kai progesteronas pakils iki 20-25 nmol/l. Šis tyrimas kainuoja vidutiniškai 40-50 Lt, o kas kiek laiko jį reiks kartoti, Jums patars veterinarijos gydytojas, matydamas hormono kiekio kitimo kreivę.

Pirmą kartą kergdami kalę, būtinai pasikvieskite išmanantį tai žmogų. Kergimas nėra paprastas procesas, kuomet tik nuvažiuoji pas patiną į svečius, ir darant tai be išmanymo galima stipriai, ir visam gyvenimui traumuoti tiek kalę, tiek patiną.Tik retais atvejais retriverių veislės šunys susikergia be žmogaus intervencijos. Kalei tai gali būti labai nemalonu, jai gali skaudėti. Jokiu būdu negailėkite kalės tuo metu, nes nuo to ji gali tik dar labiau pradėti nerimauti, netgi gali pasireikšti agresija. Net ir labai švelniai kalytei gali prireikti antsnukio ir trijų stiprių vyrų pagalbos, kad ji netraumuotų patino jų susirakinimo metu.

© Parengė ir susistemino Rima Povilionienė, 2009

© www.super-retriveriai.lt, 2009

Svetainėje www.super-retriveriai.lt esančią tekstinę, grafinę, vaizdo informaciją kopijuoti, publikuoti, kitaip platinti be raštiško svetainės administratoriaus sutikimo griežtai draudžiama!