Šiame puslapyje pamėginome išskirti keletą dalykų, su kuriais tenka susidurti šunų augintojams. Tai tarsi savotiški patarimai ir pasvarstymai prieš apsisprendžiant įsigyti šuniuką. Vis dėlto mes nemėginome pastebėjimų iš gyvenimo su šunimi patirties sugrupuoti į vien tik „už“ ar vien tik „prieš“, nes kas vieniems gali atrodyti ypatingai sunki užduotis ar įsipareigojimas, kitiems tebus tik kasdienio gyvenimo paįvairinimas, papildymas ar smagi pramoga.

 • Atsakomybė už šunį kaip už šeimos narį, pasiryžimas auginti ir rūpintis šunimi ne vienerius, o daugiau nei dešimt metų.
 • Moralinis pasirengimas – šuniui reikalingas nuolatinis dėmesys. Dėmesys yra visokeriopas – nuo elementaraus šuns pakalbinimo ar pasivaikščiojimo iki šuns gebėjimų maksimalaus išnaudojimo, galimybės dirbti protinį darbą ar aktyviai sportuoti, pavyzdžiui, medžioklinių įgūdžių lavinimas, Agility.
 • Mažas šuniukas. Pirmuosius mėnesius teks susitaikyti, kad jis savo reikalus atlikinėja namie, ir pratinti juos daryti konkrečiose vietose.
 • Problemos su sąnariais. Retriverių šuniukams iki pusės metų nepatartina laipioti laiptais žemyn – tai gali pakenkti jų kojytėms. Jei gyvenate aukštai, teks mažylį nešioti ant rankų, o šešių mėnesių labradoras jau sveria ~25 kg.
 • Viršsvoris. Retriveriai pasižymi labai geru apetitu, todėl nupenėti juos lengva. Reikia šunį stebėti ir šerti pagal rekomenduojamas normas.
 • Gyvenimas be išeiginių, t. y. kasdien mažiausiai du kartus, ryte ir vakare, su šunimi reikia išeiti pasivaikščioti. PASIVAIKŠČIOTI, o ne išbėgti penkioms minutėms ir skubinti šunį, kad greitai atliktų savo reikalus.
 • Aktyvus laisvalaikis. Retriveris yra aktyvus šuo, jam būtina nors po valandą ryte ir vakare palakstyti, išsibėgioti. Taigi, kasdien reikia skirti 2-3 valandas pasivaikščiojimams, jei norite sveiko, aktyvaus, raumeningo ir linksmo šuns. Tačiau tokie pasivaikščiojimai šuns šeimininkui iš tiesų tik į naudą – juk ar šiaip prisiverstumėte kasdien pakvėpuoti grynu oru, pabėgioti ir pasportuoti. O čia – nemokamas ir pats ištikimiausias Jūsų treneris.
 • Orai. Teks eiti į lauką net ir šalčiausią ar lietingiausią metų rytą.
 • Išsimiegojimas. Jei patys pasistengsite ir šunį įpratinsite gyventi Jūsų režimu, vakarais gerai augintinį išvedžiosite, tai inkštimų košmaro anksti ryte išgyventi neteks – retriveriai gali puikiai prisitaikyti prie šeimininkų dienotvarkės.
 • Palikimas ilgesniam laikui. Išvažiuojant ilgesniam laikui teks surasti, kas paglobotų Jūsų augintinį. Iš tiesų, Jūsų giminaičių vaikams bus pats didžiausias džiaugsmas savaitėlę pasidžiaugti šiais nuostabiais šunimis. Jei neturite tokių geranoriškų giminaičių ar draugų, yra puikių šunų viešbučių. Arba – jei tik yra galimybė, vežkitės savo augintinį į keliones kartu, nes tai būna pačios nuostabiausios atostogos!
 • Dresūra. Norint turėti išauklėtą šunį, kuris Jūsų aklai klausytų, netampytų pasivaikščiojimų metu, teks jį vesti į dresūros pamokas – užsiimti dresūra reikia ne tik šuniui, bet ir šeimininkui, kasdien tam skirti bent po pusvalandį laiko.
 • Padidėjusios išlaidos – šuns maitinimui, priežiūrai, dresūrai, galbūt šunų viešbučiams, parodoms ir t. t.
 • Aplinkinių nuomonės. Susitaikykite, kad bus žmonių, kurie nemėgsta šunų ir teks išklausyti ne visai malonių replikų ir pretenzijų.
 • Šuns plaukai. Retriveriai kaip ir visi šunys šeriasi, todėl suintensyvės namų priežiūra. Tačiau tinkamai prižiūrint šuns kailį, naudojant specialias šukas (pavyzdžiui, vadinamąjį furminatorių), galima išvengti šios naštos ir plaukų kiekį namuose kiek įmanoma sumažinti.
 • Rujojanti kalė. Dukart per metus namuose gali tekti valyti kraujo dėmes. Kai kurios kalės pačios kruopščiai prisižiūri ir išsiprausia (namuose tenukrenta vos vienas kitas kraujo lašelis), o kitas tenka prižiūrėti šeimininkui (to galima išvengti, jei pirmos rujos metu pamokysite kalę pačią prisižiūrėti). Rujojančią kalę pasivaikščiojimų metu teks akylai prižiūrėti ir saugoti nuo „netyčiukų“ – jei šuo bus dresuotas ir Jūsų klausys, problemų neturėsite.
 • Pati geriausia auklė Jūsų vaikams. Su vaikais retriveriai sutaria puikiai. Jei tik laiku augintinis supras, kad vaikai, kaip ir Jūs pats, gali su šunimi daryti viską, vaikai turės ir ištikimą žaidimų kompanioną, ir sargą (ne vienas retriverių šeimininkas pastebėjo, kad šie šunys jų vaikus savotiškai gina nuo nepažįstamųjų – signalizuoja lodami).

O dabar pamėginkite visiškai linksmai pažvelgti, kaip atrodo šuns auginimo problemos ir Jūsų laukiantys rūpesčiai.

© Autorė Rima Povilionienė, 2009

© www.super-retriveriai.lt, 2009

Svetainėje www.super-retriveriai.lt esančią tekstinę, grafinę, vaizdo informaciją kopijuoti, publikuoti, kitaip platinti be raštiško svetainės administratoriaus sutikimo griežtai draudžiama!