Dažnas mažas, vos kelių mėnesių šuniukas mėgsta kandžiotis – įsisega smailiais dantukais į kojas einant pro šalį, siekia įkast į rankas glostant, pasilenkus net gali įžnybti į nosį, o ant Jūsų loja ir urzgia. Jis žaidžia, smaginasi, rodo savo viršenybę. Tačiau nuo tokių dalykų reikia atpratinti iš karto ir neleisti jam to daryti. Suaugusiam tai nei labai skauda, nei baisu, bet jei šuniukas taip žaisdamas įkas vaikui, bus nejuokinga. Įsivaizduokite, jei tokio „mazgio“ neauklėsite, ir jis išaugs į 40 kg drabliuką?

Taip pat šuniukai mėgsta kramtyti baldus, laidus, gėles. Atrodo, sudrausminate, šuniukas trumpam apsiramina, o neužilgo vėl apsisuka ir grįžta graužti lovos kojos. Atsitinka ir taip, jog jei rimčiau sudrausminate, šuniukas pradeda ant Jūsų loti. Taip negalima, nes gyvūnas mėgina įrodyti savo viršenybę, įsivaizduoja, kad valdo jus. Kol mažas šuniukas – tai atrodo juokinga. Bet patikėkite, kai šuo užaugs ir įsivaizduos esąs gaujos vadas – juokinga nebebus. Todėl dar mažam šuniukui esant pradėkite taikyti metodus, aprašytus mūsų puslapyje, temoje „Vadovavimas šuniui“.

Tokį mažą šuniuką dar labai paprasta atpratinti nuo išdykavimo. Neleiskite jam kandžiotis. Jei taip daro, šuniuką pakratykit, prispauskit prie žemės ir tol laikykit, kol jis nusiramins. Į netoleruotinus dalykus iškart sakykite griežtą ir aiškų „NE“ arba „FU“. Šuniukas greitai supras, ką reiškia „NE“ ir kad už kandžiojimą jis guldomas ant žemės, kad tai ne žaidimas, kad kada ir kaip žaisti diktuoja tik šeimininkas. Panašiai atpratinkite ir nuo tokio bereikalingo lojimo, kad nebūtų noro skalyti, kada pageidauja, nes tokiu atveju šuniukas ims loti kai jūs jį palikinėsite, o patys eisite į darbą ir pan. Nenusileiskite jam.

Nuo baldų graužimo atpratinti sudėtingiau. Yra specialių purškiklių, šuo negraužia papurkštų vietų. Bet jų efektyvumu daugelis abejoja. Viena iš išeičių – duoti šuniukui graužti sausgyslinių kauliukų. Jei baldus šuniukas graužia Jums esant namie, nuo graužimo galite atpratinti, pagavę nusikaltimo vietoje ir švelniai sušėrę laikraščiu per užpakalį, tuo pačiu sakydami „NE“ ar „FU“. Bet graužti šuniukas gali Jums išėjus iš namų. Tuomet vienas iš būdų – įsigyti narvą, kuriame išeidami šuniuką uždarote.

© Autorė Rima Povilionienė, 2009

© www.super-retriveriai.lt, 2009

Svetainėje www.super-retriveriai.lt esančią tekstinę, grafinę, vaizdo informaciją kopijuoti, publikuoti, kitaip platinti be raštiško svetainės administratoriaus sutikimo griežtai draudžiama!