Šiame puslapyje pateikiame informacijos apie šuniuko auginimui skirtų aksesuarus. Tai:

  • Pavadėliai, antsnukiai, petnešos
  • Ėdalui skirti indai
  • Šuniuko gultai
  • Žaislai

Pavadėliai, antsnukiai, petnešos

Pavadėliai

Prieš pradėdami naudoti pavadėlį, pratinkite šuniuką vaikščioti su antkakliu. Jeigu šuo dėl antkaklio per daug nesipriešina, tikimybė, kad greit pripras ir prie pavadėlio. Dažniausiai mažų šuniukų pirma reakcija būna isikibti dantimis į pavadėlį – jie pavadėlį tampo, kandžioja, įsivaizduoja, kad patys save veda. Neleiskite taip elgtis nuo pat pradžių, nes: pirma, nespėsite keisti sugraužtų pavadėlių, antra, pasivaikščiojimai bus nuolatinis šuniuko tampymas už pavadėlio.

Pavadėlių būna visokių – skirtų kasdienai ir parodoms. Parodiniai pavadėliai yra lengvi, ploni ir gražūs, bet kasdieniam naudojimui netinka (apie juos atskirai rašoma parodoms skirtoje temoje). Kasdienai reikalingi pavadėliai būtų keli.

1. Vienas reikalingiausių yra trumpas tvirtas pavadėlis – tinkamas bet kokiems pasivaikščiojimams, dresūrai ir pan.

2. Ilgas pavadėlis naudojamas, jei norite leisti šuniui nueiti toliau nuo Jūsų. Taip pat ir tvirtą ilgą (pvz., brezentinį pavadėlį) galima naudoti dresūrai (lygiagrečiai su trumpu).

3. Naudojami ir automatiniai, savaime susisukantys pavadėliai – tai labai patogūs pavadėliai, tinkantys pasivaikščiojimams, bet visiškai netinka dresūrai. Automatiniai pavadėliai būna juostiniai ir virveliniai – virvelinis galbūt yra geriau, nes juostinis gali „nupjauti” pirštus. Automatinių pavadėlių kokybė labai skiriasi (aktyvų, visur besiveržiantį retriverį pigūs automatiniai pavadėliai išlaikys gal tik porą dienų). Geriausia pirkti kokybišką, didesnio svorio šunį išlaikantį automatinį pavadėlį (iškart turėkite omeny suaugusio šuns svorį, retriveriams patartina pirkti 50-60 kg svoriui skirtą pavadėlį), nes retriveris – stiprus ir labai aktyvus šuo, taip kad gana lengvai gali nutraukti automatinį pavadėlį, skirtą jo svorio šunims.

4. Dresūroms yra naudojami įvairūs pavadėliai – trumpi pavadėliai, virvės iki 10 m ilgio ir kt. Kokį pavadėlį naudoti dresūrai, tau tiksliausiai pasakys dresuotojas.

5. Taip pat šunims yra naudojami vadinamieji griežti antkakliai ir pavadėliai, metalinės smaugiamosios grandinėlės, skirtos šuns sutramdymui. Jas galima uždėti ir retriveriui, tačiau patariama tik nuo 9 mėnesių ir dėl jų naudojimo pirmiausia būtinai pasitarkite su profesionalais, dresuotojais ir jokiu būdu vien tik savo sprendimu nepradėkite naudoti retriveriui, kuris yra švelnaus ir jautraus charakterio, nes galite komplikuoti ne tik tarpusavio su šunimi bendravimą, bet ir nepataisomai pakeisti jo elgesį.

brezent.jpg    automat.jpg

Brezentinis ir automatinis pavadėliai

smaug.jpg

Metaliniai griežtasis ir smaugiamasis antkaklis

Antsnukiai

Lietuvoje visiems didelių veislių šunims, priklausomai nuo miesto tarybos sprendimo, viešose vietose būtina dėvėti antsnukius. Antai, Vilniaus mieste retriverius reikėtų vedžioti ant trumpo pavadėlio ir su antsnukiu, o Vilniaus miesto rajone – užtenka tik pavadėlio. Mes puikiai žinome, kokie draugiški ir nepiktybiški yra retriveriai. Bet nemažai praeivių gatvėse to nežino arba apskritai nemėgsta šunų, todėl dažnai tenka išgirsti panašias replikas: „patrauk šunį”, „kodėl toks didelis šuo be antsnukio” ir pan. Viešosios tvarkos palaikytojai, jei Jūs tvarkingai vedate savo šunį, dažniausiai net nepriekaištaus, kad auksiukas ar labradoras be antsnukio, bet su šypsena nulydės Jus, žingsniuojančius gatve. Tačiau dėl šventos ramybės turėkite kišenėje tą reikalingą aksesuarą. Antsnukių yra įvairių – skirtų tikrai agresyviems šunims, t.y. metalinių ar odinių, pilnai užmaunamų ir suveržiančių snukį, yra ir paprasčiausių nailoninių juostelių, daugiau taikomų dresūroje, bet interpretuojamų kaip antsnukis.

antsnuk.jpg 

Odinis antsnukis ir nailoninė juostelė

Petnešos

Petnešos naudojamos arba dresūrai (kai šuo ruošiamas apsaugai), arba kinkant šunį, taip pat nedidelių veislių šunims pasivaikščiojimams. Petnešos skirtos tam, kad šuniui tempiant, jis nesismaugtų. Šunį su petnešomis sunkiau suvaldyti, t. y. jis jaučiasi laisvai, nesismaugia ir gali Jus tempti, lėkti „išdegęs akis”. Todėl dideliems stipriems šunims vedžioti petnešos netinka. Dar mažiems šunims petnešų dėti nerekomenduojama, kol galutinai nesusiformavę ir nesustiprėję kaulai. O žinant, kad retriverių veislės šunims iki mažiausiai 6 mėnesių apskritai yra patariama saugoti galūnes nuo traumų, petnešų dėvėti juolab nepatartina (pavyzdžiui, tas pat ir kalbant apie pasivažinėjimą su dviračiu, greta bėgant mažam šuniukui – mažiausiai iki vienerių metų retriverių nepatartina šitaip treniruoti). Taigi, atkreipiame dėmesį, kad petnešos yra galimos tik susiformavusiam šuniui ir kisrtos sportavimui, nes dažnai naudoti jų nepatartina dėl to, kad atsikiša alkūnės, gadinama viršaus linija, išnyksta ketera, šuo kuprinasi. taip pat petnešos praverčia tada, kai šuo stipriai kosti – petnešos padeda, kad šuo bekosėdamas netampytų gerklės.

Taigi, jau suaugusiam, fiziškai sustiprėjusiam ir subrendusiam labradorui petnešos neturėtų pakenkti. Retriverių šeimininkai petnešas savo šuniui gali uždėti, pavyzdžiui, žiemą ir įkinkyti į rogutes smagiam vaikų ar net ir suaugusių pavėžinimui. Super-retriveriai tai išbandė dar pirmojo susitikimo metu – buvo nuostabu lėkti nuo kalno įsikinkius gaują labradorų!

petnes.jpg

Nailoninės petnešos

Nuotaikingus vaizdus iš mūsų karališkojo susitikimo žiemą ir smagaus pasivažinėjimo rogutėmis galite pasižiūrėti čia 🙂

© Autorė Rima Povilionienė, 2009

© www.super-retriveriai.lt, 2009

Svetainėje www.super-retriveriai.lt esančią tekstinę, grafinę, vaizdo informaciją kopijuoti, publikuoti, kitaip platinti be raštiško svetainės administratoriaus sutikimo griežtai draudžiama!