Medžiokliniai šunys

Medžiaga pateikiama tinklapio, kuriame publikuojami Airijoje gyvenančios biologės, besidominčios šunų psichologija, R. Sailor išsamūs ir informatyvūs patarimai

Nors dabar labai dažnai retriveriai auginami kaip paprasti kompanjonai ir šeimos numylėtiniai, vis dėlto jie yra medžiokliniai šunys, t. y., darbinė veislė. Labai dažnai medžiokliniai šunys geriausią ryšį turi su šeimininkais, kurie yra medžiotojai, nors tie tikrai mažiau popina savo šunis, negu daugelis miestuose gyvenčių žmonių. Priežastis labai paprasta – medžiotojai šunį laiko šuniu, ir naudoja jį pagal paskirtį, be to, daug laiko praleidžia vaikščiodami su juo.

Žmonės prisijaukino šunis todėl, kad pamatė, jog juos galima panaudoti įvairiems darbams atlikti. Ir šunys labai mėgsta tuos darbus atlikti, mėgsta būti naudingi, mėgsta, kai jiems nurodoma, ką daryti. Dauguma šunų veislių buvo išvestos įvairiems darbams. Taip kad turint darbinės veislės šunį ir norint, kad jis būtų laimingas ir turėtų gerą ryšį su šeimininku, reikia sudaryti sąlygas patenkinti ne tik bendruosius šuns, kaip gyvūno ir rūšies, poreikius, bet ir specifinius veislės poreikius.

Taigi, retriverių savininkai, bendras paklusnumo mokymas yra gerai, bet pabandykite pasitreniruoti su savo šuniukais specializuotiems lauko bandymams, o jei gerai seksis, gal ir varžybose sudalyvauti. Šunims tokia veikla turėtų patikti.

Dar vienas dalykas, kurį galėtumėte atlikti kartu su savo šunimis, tai bendri žaidimai, skirti medžiokliniams paukštšuniams. Aišku, prieš žaidimus būtinas aktyvus pasivaikščiojimas, kad aktyvūs paukštšuniai išnaudotų suskaupusią perteklinę energiją. Žaidimus galima žaisti savo kieme, parke ar miške. Galima duoti pauostyti šuniui daiktą su jam pažįstamu kvapu, paskui paslėpti tą daiktą ir liepti šuniui jo ieškoti, padedant ir nurodant, kuria kryptimi eiti. Šuo turi surasti tą daiktą ir nesugadindamas atešti šeimininkui. Skatinti šunį tik tada, kai jis atneša daiktą ir jį atiduoda. Galima žaisti panašų žaidimą „surask pasislėpusį šeimos narį”. Šeimos nariai išsislapsto skirtingose vietose, tada tas, kas vadovauja žaidimui, duoda šuniui pauostyti pasislėpusiojo drabužį ar daiktą, o šuo turi surasti būtent tą šeimos narį, kurio kvapą uostė. Šitas žaidimas, kai šuo suranda pasislėpusį šeimos narį ar jam priklausantį daiktą, padeda stiprinti šuns ryšį su visais šeimos (gaujos) nariais. O kadangi visam šiam žaidimui vadovauja žmogus, šitai labai sustiprina to žmogaus kaip gaujos vado autoritetą šuns akyse.

Kadangi šie šunys paprastai mėgsta aportuoti, galima jiems mėtyti kamuoliuką, ar pagalį (sausumoje ar į vandenį, nes šie šunys mėgsta plaukioti), galima mėtyti skreidančią lėkštę. Bet prieš visus šiuos žaidimus būtinas aktyvus tvarkingas pasivaikščiojimas, kitaip žaidimai tik sukels susijaudinimą, vietoj to, kad jį panaikintų.