• Ėjimas į lauką
 • Kandžiojimasis
 • Palikimas namie
 • Dresuoti šunį galima pradėti nuo pat mažens. Iš tiesų, kuo anksčiau pradėsite tai daryti, tuo geriau. Jei nesate niekada mėgine dresuoti šuns savarankiškai, patartume nerizikuoti savo išmone ir fantazija, nes bet koks neteisingas šuns išmokinimas vėliau Jums gali atsiliepti su kaupu. Todėl pirmiausia siūlome kreiptis į dresuotoją. 

  Susitikimai su kitais šunimis, gyvūnais ir žmonėmis turi didelę reikšmę augančio šuns auklėjime ir gyvenime. Auklėti žmonių ir izoliuoti nuo kitų šunų gyvūnai praranda socialinę orientaciją, nesijaučia šunimis. Susitikę su kitais šunimis, jie priima gynybinę- grasinimo pozą, o paaugę nerodo seksualinio suinteresuotumo.

  Nuo 2,5 iki 3,5 mėn. amžiaus šuniukai aktyviai socializacijasi. Šiuo metu šuniukas susipažįsta su savo naujuoju namu, šeimininku, kitais gyvūnais. Tačiau jį labai lengva išgąsdinti, o atsiradusią baimę ar net fobiją vėliau bus labai sunku įveikti. Dar sunkiau būna atpratinti šuniuką nuo vaikiškų įpročių: lojimo be priežasties, automobilių vaikymosi, įpročio bėgti prie visų žmonių ir t. t. Visų šių nepageidautinų veiksmų galima išvengti taisyklingai auklėjant šunį vaikystėje.

  Šunys linkę kopijuoti vienas kitą. Jeigu pasivaikščiojimų metu jūsų šuniukas bendrauja su šunimi, kuris tiksliai vykdo šeimininko komandas, jis greičiausiai stengsis mėgdžioti jo elgesį. Taip galima labai greitai išmokinti šunį komandos „pas mane“.

  Labai retai suaugęs šuo gali nuskriausti šuniuką. Nuo 5-6 mėnesių, šuniukui augant, kitų šunų elgesys su juo keičiasi. Jeigu išmokėte nebijoti ir nepulti kitų šunų, ateityje bendravimo problemų nebus.

  Iš pradžių šuniukas bijo besiartinančio suaugusio šuns, pabėga ir glaudžiasi prie šeimininko kojų. Tuomet reikia jį apraminti, paglostyti, pasakyti: „Geras!“. Geriausia jeigu pirmas susipažinimas įvyksta žaidimo metu. Jeigu vis dėlto šuniukas bijo, geriau jį supažindinti su tokio pat amžiaus šuneliu.

  Išėjimas į lauką

  Pabudęs, paėdęs ar pažaidęs šunytis užsinorės išsituštinti. Kai pradeda uostyti žemę – tai ženklas, jog jis ruošiasi tuštintis. Nuneškite šunytį ten, kur paruošėte vietą tuštintis ir pasakykite: „Paskubėk“. Netrukus jis ims tuštintis (pastatykite šunytį ant laikraščio ir pagirkite, kai išsituštins. Griežtai sakykite „ne“, jei ketins šlapintis kitur.

  Dresuoti lauke padėkite prie namų ir kaip galima anksčiau. Pasiimkite apšlapintą laikraštį – šunytis užuos kvapą ir bus paskatintas tuštintis lauke. Vesdamiesi šunį į viešą vietą, nepamirškite pasiimti specialaus semtuvėlio arba paprasto polietileno maišelio, kad galėtumėte susemti šuns išmatas.

  Šuns kandžiojimasis

  Kiekvienąkart, kai šuo kandžiojasi, griežtai sakykite „NE“. Jei jis pastabos neklauso, mėgdžiodami kalę, kai ši nori sudrausminti šunyčius, tvirtai, bet neskaudžiai suimkite šunį už pakarpos (Natūralu, kai šuo žaisdamas kandžiojasi, tačiau nei jūs, nei šeimos nariai neturi to skatinti).

  Šuns palikimas namie

  Dažnai vienas paliktas šuo liūdi ir tai išreiškia lodamas ar gailiai cypdamas, kaukdamas. Suprantama, kad ne visiems kaimynams tai patinka, kad ir koks minkštas pūkų kamuoliukas būtų Jūsų mažasis augintinis. Jei neatpratinsite savo šuniuko loti vieno palikto namie nuo pat mažens, vėliau tai padaryti bus dar sudėtingiau.

  Ne visada pasiteisina patarimas „pakauks, pakauks ir nustos“. Visi maži šuniukai ir pradedantieji augintojai tai išgyvena. Vieni šuniukai patys savaime apsipranta ir nustoja triukšmauti, galų gale suvokę, jog jų šeimininkas, užrakinęs duris, vis dėlto po kelių valandų grįš ir vėl bus smagu.

  Tačiau ką daryti tuomet, jei šuniukas net ir po kelių savaičių Jus verksmingai išlydi? Galite pamėginti jį pratinti po truputį: bandykite pradžioje šuniuką palikti vieną kambaryje kelioms minutėms. Jei šuniukiai tyliai sėdi, atėjęs į kambarį duokite skanėstą. Jei šuniukas triukšmauja, jokiu būdu neskubėkite grįžti ir jo „guosti“  tai būtų pati didžiausia klaida. Pamėginkite iškentėti tam tikrą laiko tarpą (kad ir minimalų, kad ir vieną-dvi minutes ar dar trumpiau), kol šuniukas tyli ir sugrįžkite pas jį su skanėstu. Po to pradėkite ilginti laiką iki 5, 10, 15, 30 minučių. O tada ir ilgesniam laikui paliktas vienas namie šuniukas ramiai sėdės ir lauks Jūsų sugrįžtant.

  Parengė Rima Povilionienė

  Trumpas „žodynas“

  Snukis, akys, ausysUodega, plaukaiDantysPozaBalsas
  Pasiti-
  kėjimas savo prana-
  šumu
  galva pakelta, ausys stovi, akylas žvilgsnis, išsiplėtę vyzdžiaiuodega tiesi arba pakelta, galiukas juda, plaukai pasišiaušęiššieptilaikysena tiesi, letenos stovi tvirtaiurzgimas
  Nedrąsus grąsinimasgalva pakelta, ausys stovi, nukreiptas į šoną žvilgsnisuodega tiesi ir įtempta, plaukai truputį pasišiaušęiššieptilaikysena tiesi, poza įtempta, trypčioja kojomisurzgimas ir inkštimas
  Paklus-
  numas
  galva nuleista, žvilgsnis nukreiptas į šoną, ausys priglaustosuodega nuleista arba pabruktadantys neiššiepti, lūpų kampai atitrauktikūnas suriestas, prispaustas prie žemės; esant stipriam priešui gali atsigulti ant nugarosinkštimas, verksmas
  Gynybinė-
  grasinimo poza
  galva pakelta, ausys kiek priglaustosuodega nuleista, plaukai pasišiaušędantys rodomi, bet nešiepiamiužpakalinės letenos pusiau sulenktos, priekinės tiesiosstaugimas arba lojimas