„Agility” – tai labai jauna sporto šaka, sparčiai populiarėjanti visame pasaulyje. Manoma, kad ateityje ji netgi gali tapti olimpine sporto šaka.

Pirmą kartą „Agility“ pasirodymas buvo surengtas kaip pramoga žiūrovams prestižinėje CRUFT’s šunų parodoje 1979 m. Idėja kilo pasižiūrėjus arklių konkūrus, tačiau buvo iškeltos kiek kitokios, šunims pritaikytos užduotys.

„Agility” yra komandinė sporto rūšis. Komandą sudaro šuo ir vedlys, t. y. žmogus. Laimi ta komanda, kuri greičiausiai ir tiksliausiai įveikia trasą, surenka mažiausiai baudos taškų ir nediskvalifikuojama už grubias klaidas. Gali dalyvauti įvairaus amžiaus veisliniai ar neveisliniai, bet kokio dydžio, sveiki, skiepyti šunys. Svarbiausia – noras dalyvauti ir geras vedlio kontaktas su šunimi.

Skiriamos trys šunų kategorijos pagal ūgį:
S (Small): šunys, kurių ūgis ties ketera mažesnis nei 35 cm.
M (Medium): šunys, kurių ūgis ties ketera  35-43 cm.
L (Large arba Standard): šunys, kurių ūgis ties ketera 43 cm ir daugiau.

Trasa susideda iš keletos įvairių kliūčių. Kliūčių išdėstymą parenka teisėjas ir nuo to priklauso trasos sudėtingumas. Tik atvykus į varžybas teisėjas pateikia organizatoriams trasos planą. Taigi, planas lieka paslaptimi visiems dalyviams iki pat rungtynių pradžios. Trasa išbandoma tik varžybų metu. Nors vedliams leidžiama susipažinti su trasa, bet jokių pasibandymų negali būti, šunys į ringą neįleidžiami.

agility1.jpg

agility2.jpg

agility3.jpg

Prasidėjus varžyboms, eilės tvarka vedlys eina prie starto linijos, pasodina (paguldo ar pastato) savo šunį. Šuo turi būti be pavadėlio ir antkaklio. Eilės tvarka šuo (jokiu būdu ne vedlys) turi įveikti visas kliūtis nurodyta kryptimi. Vedlys nieko negali turėti rankose, negali liesti šuns, tačiau gali duoti neribotą skaičių žodinių komandų. Trasa laikoma įveikta, kai šuo įveikia paskutinę kliūtį. Tada vedlys prisiriša šunį ir palieka ringą.

Pora vaizdo įrašų su komentarais (komentuoja Edita/mazulka):


Pirmame vaizdelyje bėga mano draugas Vytautas su savo vokiečių aviganiu Argu. Tai komanda, į kurią mes kol kas lygiuojamės. Jie yra labiausiai pažengę „Agility” srityje. Akivaizdu, kad vedlys ir šuo puikiai supranta vienas kitą. Buvo padaryta tik viena klaida: šuo nors letenos dalimi turi paliesti raudoną zoną, bet šiuo atveju šuo nuo buomo šokte nušoko raudonos zonos nepalietęs. Kaip matyti, treniruočių metu jėga nenaudojama, šuo noriai bėga nurodyta kryptimi. Už gerai atliktą darbą, šiuo atveju įveiktą trasa, lauks atlygis.


Antroji komanda – tai jau aš ir mano kalė Fanta. Mus filmavo jau treniruotės pabaigoje, tad Fanta buvo truputį pavargusi ir dėl to nenoriai šokinėjo per karteles, bet stengėsi jas numušti krūtine. Kaip matyti, šokdama per akliną sienelę Fanta nusimušė koją, todėl puolė „guostis“ pas mane. Šiuo atveju apie jokią paguodą negali būti ir kalbos, nes šuo ateityje bijos šokti per tą kliūtį. Todėl matyti, kad iškart buvo duotas nurodymas įveikinėti kitą kliūtį. Šokant į tolį Fanta vėl nesėkmingai nusileido ir vėl bandė „guostis“, tačiau šeimininkė pasirodė „beširdė“ ir nekreipė dėmesio. Todėl vėliau įveikinėdama kiekvieną kliūtį atskirai, ji šokinėjo „kaip didelė“ ir nebedarė klaidų.

© Autorė Edita (mazhulka), 2009

© www.super-retriveriai.lt, 2009

Svetainėje www.super-retriveriai.lt esančią tekstinę, grafinę, vaizdo informaciją kopijuoti, publikuoti, kitaip platinti be raštiško svetainės administratoriaus sutikimo griežtai draudžiama!