ŠUNIUKO SU DOKUMENTAIS PRIVALUMAI

Planuodami įsigyti šuniuką žmonės neretai svarsto – pirkti šuniuką su dokumentais ar be? Norėtume pateikti keletą argumentų, jog šuns su dokumentais įsigijimas turi daugiau privalumų ir tam tikra prasme apsaugo būsimą šuns šeimininką nuo įvairiausių netikėtų situacijų ar netgi nusivylimo nauju šeimos draugu.

Šuns dokumentas reiškia, kad augintinis yra be veislės broko. Kai kurie klaidingai mano, jog dokumentai įpareigoja šeimininką lankytis parodose – tai netiesa. Dalyvavimas parodose yra laisvas pasirinkimas. Tačiau parodose gali dalyvauti tik šunys su dokumentais. Ir jeigu šuns šeimininkas ateityje norės veisti savo augintinį, jam parodose teks apsilankyti – be tam tikro įvertinimo parodose augintinio veisimas bus bauduojamas – už tai skiriamos piniginės baudos.

Nesiginčysime – šuniukas be dokumentų bus mielas, ne prastesnis nei su dokumentais, taip pat gražus ir tikriausiai protingas bei visų mylimas. Tačiau norint konkrečios veislės augintinio, kuris būtų tam tikro charakterio ir išvaizdos, ne tik patartina, bet ir būtina pirkti šunelį su dokumentais. Dokumentai – tai įrodymas, jog šuniuko tėvai yra tam tikros veislės atstovai.   Kilmės dokumentas yra tam tikras garantas. Tačiau iš tiesų jis yra šuns kilmės garantas. O toliau jau šeimininkas privalo pats domėtis, gilintis į šuns savybes, jo protėvių sveikatos ypatumus ir t. t. FCI taisyklėse rašoma, jog kilmės dokumentai garantuoja tik kilmę „FCI pripažįstami kilmės dokumentai yra ne šuns kokybės, o kilmės sertifikatas“. Vadinasi, negarantuoja idealios šuns išvaizdos, sveikatos be sutrikimų. Tai gali garantuoti veisėjas, nes tai jis augino šuniukų kalę, parinko patiną, studijavo jų savybes. Tokie šunys atitinka veislės standartus, veisėjai lankėsi parodose, kur jų šuns eksterjerą įvertino profesionalūs teisėjai, yra sveikatos patikrinimo pažymos.

Neretai šuo yra tarsi interjero elementas arba priedas, tokie žmonės įsigeidžia įsigyti šunį spontaniškai – dabar ir kone pirmą pasitaikiusį. Štai toks žmogus, pavyzdžiui, pirkdamas automobilį, pasižiūrės, kuris modelis patinka, pasidomės kuro sąnaudomis, papildoma įranga, net pasikvies išmanantį specialistą, kad pakonsultuotų. Bet kodėl jis to nepadaro pirkdamas šunį? Kodėl nemažai žmonių vis dėlto šunį perka kaip papuola – be dokumentų ir jų suteikiamų garantijų, nepasidomėję apie veislę ir t. t.? Labai keistai skamba tokių žmonių reakcija – įsigyti šunį su dokumentais jiems yra PER BRANGU. Akivaizdu, jog jie net nesusimąsto, jog visaverčiam šuns gyvenimui jie turės išleisti nepalyginti daugiau. Bet klausimas – ar jie norės, kad jų augintinis gyventų visavertį gyvenimą? Gyvūną reiks ne tik maitinti, bet ir periodiškai skiepyti. O kas bus, kai šuo susirgs – jų gydymo išlaidos prilygsta žmogaus sveikatos išlaidoms. Ar paprasčiausiai šuo tų žmonių gyvenime tik egzistuos? Gal tada geriau ne bedokumentį šunį pirkti ir aklai tikėtis, kad išaugs grynaveislis, pavyzdžiui, auksaspalvis retriveris? Gal tada geriau paimti benamį šunytį iš prieglaudos, kuris greičiausiai savo mišrūnine išvaizda nuvylė ankstesniųjų šeimininkų viltis – išaugo ne tas, ko tikėjosi…

Žmonės, pirkdami bedokumenčius šunis, skatina šį verslą. Tai yra grynų gryniausias verslas, visiškai nieko bendra neturintis su meile šunims. Nes tas „besmegenis“, veisiantis bedokumenčius šunis, nepagalvoja apie šuniukų sveikatos riziką ir kt. padarinius, jis nesuka galvos, kaip savo kalei parinkti geresnį patiną, kad šuniukams perduoti visas geriausias savybes. Arba – net nesistengia savo rujojančios kalytės apsaugoti nuo „netyčiukų“, o po to dalina visiems šuniukus su skelbimu „a la labradoras“. Štai labradoro retriverio kalės, atsivedusios šuniukus, nuotrauka:

  

Tai, ką matote, galima trumpai pakomentuoti – kalės šeimininkas yra absoliutus neišmanėlis. Pirma, jo labradorė neturi tinkamos pigmentacijos (visiškai nušviesėjusi nosis, gelsvos akys – labradorų akys yra tamsiai rudos, nėra juodų apvadų aplink akis) ir tokia kalė netinkama veisti, ji net parodose negautų tinkamo įvertinimo (veisimui tinkamos kalės turi gauti įvertinimus „puikiai“ arba bent jau „labai gerai“. Abu šie įvertinimai reiškia, kad šuo atitinka standartą). Bet šeimininko tai nesustabdė arba – jis paprasčiausiai net nesigilino. Antra, atsivesti šuniukai yra balti ir rudi – tai reiškia, jog ši kalė buvo sukergta su šokolado spalvos labradoro patinu. Oficialiai toks spalvų kryžminimas yra draudžiamas, nes atsivesti rudos spalvos šuniukai neturės standartus atitinkančios pigmentacijos. Akivaizdu, jog šuniukai neturi dokumentų. Bet šeimininkas net nesikuklina už baltus šuniukus prašyti nuo 650 lt, o rudos spalvos šuniukus parduoda net už 1400 lt…

Deja, vis dar yra bedokumenčių šunų paklausa, kurią veikiausiai lemia nežinojimas, bet dažniausiai – noras sutaupyti. Trumpai tariant Lietuvoje žmonės mato tik vieną skirtumą tarp gyvūnų be dokumentų ir su dokumentais – tai kaina. Nereikėtų tikėti tais pseudoveisėjais, kurie teigia, jog nusipirkę iš jų šuniuką, pastarojo veislės dokumentus, jei tik norėsite, galėsite pasidaryti bet kada. Visame pasaulyje šunų veisėjai rimtai ir ne vienerius metus dirba, kad atsivesti šuniukai kaip galima geriau išreikštų jų veislės privalumus, todėl dar juokingiau atrodo šuns pirkimas turguje ir naivus tikėjimasis, kad jo tėvai kilmingi.

Įsigydami šunį be dokumentų žmonės iš tiesų rizikuoja nusipirkti tik panašų į norimos veislės atstovą. Augant ir vystantis bedokumenčiam šuniukui gali išryškėti psichikos sutrikimai, nebūdingi tai veislei (pavyzdžiui, bailumas, agresija), šeimininkas negali prognozuoti, jog bedokumentis šuniukas neturės displazijos, alergijos ar kitų sveikatos sutrikimų. Paprasčiausiai pasakytume, jog nusipirkę mielą šunelį be dokumentų niekada nebusite tikri, kuo jis užaugs.

Tuo tarpu įsigydami šuniuką su dokumentais galite būti garantuoti, kad jis užaugęs bus lygiai toks, apie kokį svajojote ir kokį matėte parodose. Kodėl? Todėl, kad dokumentuoto šuniuko tėvai yra su dokumentais, vadinasi, atitinka standartą. jei veisėjas nenori mokėti baudų ir didesnių sumų už šuniuko dokumentų išėmimą, jis su savo šunimis atitinkamai reikalingą kiekį kartų per metus buvo lankęsis parodose ir gavo reikalingus įvertinimus. Be to, šunų veislėms prieš kergimą atliekami tam tikri sveikatos patikrinimai (nesant šiems patikrinimams vėlgi taikomos piniginės baudos). Pavyzdžiui, retriverių veislės patinui ir patelei atliekamas displazijos tyrimas, patinas išlaiko psichikos testą, pageidautina atlikti akių tyrimą, kurį rekomenduotina kartoti kas du metus (Lietuvoje šiandien akių tyrimas dar nėra būtina sąlyga, kergiant retriverių šunis. Tačiau tai nėra brangus tyrimas ir jau atliekamas mūsų šalyje, todėl bet kuris profesionalus veisėjas jį neabejotinai padarys savo šunims). Visi šie dalykai atliekami remiantis patvirtintais šunų veisimo nuostatais, kuriais siekiama kiek įmanoma sumažinti bet kokią galimybę, kad dokumentuotų tėvų atsivesti vaikai-šuniukai neatitiks veislės standarto (veisimo nuostatai yra čia).

JUOKAIS: VIENINTELIS ŠUNIUKO SU DOKUMENTAIS MINUSAS

Vienintelis šuniuko su dokumentais minusas – didesnė pradinė finansinė investicija, nepaprastai jaudinanti visuomet ir visose srityse siekiančius sutaupyti, kurie nori ir už šuniuką mokėti kuo mažiau, nusipirkti kuo pigiau. Neretas jų tiesiog galvoja, kad dokumentai tėra pižoniškas išmislas, už kurį kaip kad už firminių drabužių etiketę bereikalingai mokami papildomi pinigai. Tačiau patikėkite – tie keli šimtai ar netgi tūkstantis litų, kuriuos norėsite sutaupyti arba pasiryšite sumokėti, iš tiesų tarsi lašas jūroje, palyginus su ateityje nusimatančiomis šuniuko priežiūros, maitinimo, dresūros, rengimosi parodoms išlaidomis. Tačiau Jūs juk įsigyjate tokį draugą, apie kokį tegalima tik svajoti, kuris Jūsų niekada neišduos, kuris Jus visuomet pasitiks taip, lyg būtumėt išsiskyrę ir ilgiausiai nesimatę, kuris Jus besąlygiškai mylės net ir tada, kai ant jo pyksite ir kelsite balsą, ir kuris su Jumis pasiruošęs dalintis viskuo ir visada. Belieka šioje vietoje tik paklausti – ar tikrai verta taupyti šeimos draugo sąskaita?

© Autorė Rima Povilionienė, 2009

© www.super-retriveriai.lt, 2009

Svetainėje www.super-retriveriai.lt esančią tekstinę, grafinę, vaizdo informaciją kopijuoti, publikuoti, kitaip platinti be raštiško svetainės administratoriaus sutikimo griežtai draudžiama!