Klubo ir alkūnės sąnarių displazija (HIP ir ED)

Klubo sąnario displazija (HIP) yra poligeniškai paveldima, įgimta patologija, dėl kurios šlaunikaulio galvutė palaipsniui išstumiama iš klubo gūžduobės ir vystosi sąnario išnirimas bei artroziniaipakitimai. Klubo sąnario displazija pasireiškia ne iš karto, o tik šuniui augant. Tik ypatingai sunkiais atvejais displaziją galima įtarti šuniukams iki 4 mėnesių amžiaus – tokie šuniukai mažai juda, daugiau guli, tačiau keliasi normaliai. 4-9 mėnesių šuniukai jaučia skausmą klubo sąnaryje, sunkiai keliasi, guldami griūva, stengiasi ne bėgioti ristele, o šuoliuoti. Idomu yra tai, kad klubo sąnario paviršiai skausmo receptorių neturi (gausiai inervuota yra tik sąnario kapsulė), todėl nežymūs sąnario pakitimai ilgą laiką gali likti nepastebėti. Daug skausmo receptorių yra perioste (antkaulyje), todėl displazijos keliami skausmai gali pasireikšti gana įvairiai, priklausomai nuo ligos sukeltų pakitimų pobūdžio. Pasitaiko, kad ūgtelėję šunys kartais „pasveiksta” ir nešlubuoja, kol netraumuoja sąnario, negauna didesnio krūvio arba nepadidėja jų svoris. Pakitusi šuns stovėsena ir eisena gali būti daugelio susirgimų ir traumų simptomas, o klubo sąnario displaziją iš to galima tik įtarti, tiksliai diagnozuoti įmanoma tik atlikus rentgenologinį tyrimą. Displazijos tyrimas atliekamas ne anksčiau vienerių metų, stambių veislių šunims-nuo pusantrų.
Rentgenologinis tyrimas atliekamas anestezuotiems šunims standartinėje ir „varlės kojų” padėtyje. Suteikiant standartinę padėtį, šuo guldamas ant nugaros, o jo užpakalinės kojos ištiesiamos taip, kad kulnai liestų stalą, o kelio girnelė būtų sąnario centre. Suteikiant „varlės kojų” padėtį, šuo guldomas ant nugaros, o užpakalinės kojos sulenkiamos taip, kad kelio sąnariai siektų paskutinių šonkaulių kraštą. Rentgenologiškai sergantiems šunims nustatomas klubo sąnario laisvumas, negili klubaduobė (gūžduobė), pakitusios formos šlaunikaulio galvutė, patologinės kaulinės išaugos klubo sąnario srityje, vadinamieji osteofitai, atsirandantys dėl kompensacinės organizmo reakcijos į pakitusias nesveiko sąnario funkcionavimo sąlygas. Beje, pakitimai yra negrįžtami. Reiktų atminti, kad neprofesionaliai atliktoje rentgenografijoje net ir visiškai sveikam šuniui gali būti nustatytas neleistinas HD lygis.

Rentgenologinio  tyrimo vertinimo rezultatai – HIP (klubo sąnarių) displazijos vertinimas:

A – Klubo sąnarių displazijos nėra

B – Beveik normalūs klubo sąnariai

C – Lengva klubo sąnarių displazija

D – Vidutinė klubo sąnarių displazija

E – Sunki klubo sąnarių displazija

Atkreipsime dėmesį, jog kalės ir patinai, turintys D ar E displaziją, neveisiami. Displazija sergančio šuns ateitis priklauso nuo defekto sunkumo, ir nuo to, kaip anksti buvo diagnozuota. Didelės reikšmės taip pat turi šuns amžius, ūgis, svoris ir fizinis aktyvumas. Daugeliu atvejų pažeistame sąnaryje įvyksta tokie pokyčiai, kad gyvūnas visiškai nebegali normaliai judėti, nes artroziniai sąnario pakitimai vystosi pernelyg greitai ir yra negrįžtami. Lengviausia displazijos forma sergančių šunų organizmas taip prisitaiko prie ligos, kad ji gali likti apskritai nepastebėta, jeigu gyvūnui pavyksta išvengti traumų ir didesnių fizinių krūvių. Vidutinio sunkumo displazija sergantys šunys taip pat gali nugyventi laimingą namų numylėtinio gyvenimą, žinoma, tik tuomet, jei savininkai bus informuoti apie ligą ir atitinkamai su juo elgsis. Absoliučiai nepalanki yra tik trečiojo – sunkiausiojo laipsnio displazijos prognozė, nes šiuo atveju visos slaugos ir priežiūros priemonės būna mažai efektyvios, o ligos eiga – sunkiai prognozuojama. Tik vis gi nereikėtų pamiršti, kad jei šuniui yra nustatoma neleistina displazijos forma, būna atvejų, kad visą gyvenimą ja sergantis šuo nepatiria jokių klinikinių ligos pasireiškimų.

Esant bet kokios, net ir pačios lengviausios formos klubo sąnario displazija (HIP) sergančiam šuniui negalima sportuoti ar pervargti, jį reikia ypatingai saugoti nuo traumų, peršalimų ir kt. Reiktų atminti, kad kremzlė yra maitinama tik pasyvaus judėjimo metu, todėl segančius displazinius šunis į ilgesnius, lėtus pasivaikščiojimus reiktų vestis su pavadėliu.

Kadangi klubo sąnario displazija priskiriama nepagydomiems, negrįžtamus pakitimus sukeliantiems susirgimams, konservatyvus gydymas apsiriboja simptomine terapija, kurios tikslas – kiek galima ilgesniam laikui pratęsti daugmaž normalų pažeisto sąnario funkcionavimą bei sušvelninti gyvūno kenčiamus skausmus. Tačiau nuskausminantį poveikį turintys vaistai gali būti netgi pavojingi, nes šuo, nejausdamas skausmo, ima aktyviai judėti ir gali pabloginti savo būklę, todėl po tokių injekcijų reikia ypač atidžiai kontroliuoti šuns judėjimą.

Pasaulyje HIP displazijos pažeisto sąnario funkcijos gali būti atstatytos tik radikaliu chirurginiu būdu, protezuojant klubo sąnarį visiškai arba iš dalies.

Apie alkūnės sąnario displaziją  (ED) dažniausiai byloja vis intensyvėjantis, lėtinis šlubavimas. Tai sąnario formavimosi procesų sutrikimas, kuris pasireiškia greičiausio augimo metu, t.y. 4 – 8 mėnesių šuniukui, ir pažeidžia vieną arba abi alkūnes. Dažniausia negalavimo priežastis – osteochondrozė, t.y. kaulų brendimo sutrikimas. Sąnarį formuojantys kaulai auga nelygiagrečiai, todėl tam tikros jo kremzlinės arba kaulinės dalelės, gaudamos per didelį krūvį, traumuojasi: įskyla arba lūžta. Prasideda artrozė. Žymiai rečiau susirgimas diagnozuojamas kalėms. Dažniausiai sutinkamos šios alkūnės sąnario displazijos formos: 1) laisva alkūninė atauga; 2) vidinės vainikinės ataugos atskilimas (sudaro apie 40%); 3) petikaulio vidinio gumburo sąnarinės kremzlės osteochondritas.

Rentgenologinio  tyrimo vertinimo rezultatai – ED (alkūnės sanario) displazijos vertinimas:

0 – Alkūnės displazijos nėra

1 – Lengva osteoartrozė

2 – Vidutinio laipsnio osteoartrozė

3 – Sunki osteoartrozė (veisime naudoti šunį draudžianti forma)

Bendrai alkūnės displazijos prognozė priklauso nuo:
-Sąnarinių paviršių neatitikimo ir po to sekančio pažeidimo laipsnio;
-Alkūnės ligos perdisponuojančio faktoriaus prigimties;
-Klinikinių požymių sunkumo pirmos apžiūros metu;
-Naudoto gydymo;
-Šuns amžiaus gydymo pradžioje;
-Šuns šeimininko naudotos fizinės terapijos formos;
-Šuns svorio.

Šunims, sergantiems sunkia, bet kokia alkūnės displazijos (ED) forma ir neoperuotiems, dažnai osteoartrozė greitai progresuoja, suluošindama šunis iki trijų metų amžiaus. Šunys sergantys minimalia ar vidutinio laipsnio osteoartroze, nepriklausomai nuo pažeidimo laipsnio, gali gyventi gydomi tinkama mankšta ir dieta. Vis dėl to operacija kai kuriais atvejais gali pagerinti prognozę. Laiku pastebėta tokio pobūdžio sveikatos problema gana neblogai išsprendžiama chirurginiu būdu, kartais  nepalikdama nė pėdsako. ED atveju chirurginis kremzlinio fragmento pašalinimas sumažina jo sukeliamą pažeidimą, tačiau neatstato sąnarinių paviršių neatitikimų. Todėl pašalinti skausmą, atsiradusį dėl sąnarinio skysčio patekimo ar fragmento judesio, yra rekomenduojamas chirurginis fragmento pašalinimas, sukuriant fibrokremzlinį dangalą ir taip uždarant pažeidimo vietą. Vis dėl to likęs sąnarinių paviršių neatitikimas neliečiamas, todėl šeimininkas turi būti informuotas apie osteoartrozės tolimesnį progresavimą. Taigi operacijos tikslas yra sumažinti diskomfortą, o ne atstatyti normalią sąnario padėtį.

Pasaulinėje kinologijos praktikoje vyrauja nuomonė, kad ED ir HD yra ne tik įgimta, bet ir įgyta liga. Egzistuoja ir kiti jos atsiradimo faktoriai: eksterjero ypatumai (kūno sudėjimas), displazijos klinikinį pasireiškimą galima išprovokuoti netinkamai auginant.

P.S. Reikėtų nepamiršti, jog kai kurie su paveldimumu nesusiję faktoriai sąlygoja displazijos įšsivystymą:

1.Viršsvoris šuniuko augimo periodu  iki 8-10 mėn.
2. Maitinimas prastos kokybės arba nepilnaverčiais pašarais.
3. Padidintas, netinkamai pritaikytas fizinis krūvis pratimų metu.

Platesnės diskusijos apie displaziją:

http://fauna.savel.org/forum.cgi?op=view_thread;board=nuotykiais;thread=610
http://www.biteplius.lt/lt/2forum.showPosts/202109.161-=(404259498?BID=589e3c6bc1b0c4adcc8aa2ba0ac97216

Literatūros šaltiniai:

http://www.vetmed.lt/butina-zinoti-straipsnis-5.php
http://www.vetinfo.lt/80/Displazija/
http://www.vetmed.lt/veterinarijos-gydytojams-straipsnis-16.php
http://www.gsd-lithuania.com/LT/Activity/Sveikata/Displazija.htm
http://www.upei.ca/~cidd/intro.htm
http://www.peteducation.com/article.cfm?cls=2&cat=1569&articleid=444

© www.super-retriveriai.lt, 2009

Svetainėje www.super-retriveriai.lt esančią tekstinę, grafinę, vaizdo informaciją kopijuoti, publikuoti, kitaip platinti be raštiško svetainės administratoriaus sutikimo griežtai draudžiama!

Įvairiose šalyse displazijos rodikliai yra užrašomi skirtingai. Toliau pateikiame lentelę su Suomijoje, Didžiojoje Britanijoje, JAV, Olandijoje ir kt. priimtais displazijos tyrimų sutartiniais žymėjimais ir jų atitikmenimis (lentelės šaltinis):

Klasifi-kacija

 

SUOMIJA

OLANDIJA

VOKIETIJA

ŠVEDIJA

A1

Nėra displazijos požymių

El – dysplasiaa „hyval”

Negatief geheel gaaf (1)

Kein Hinweis fuer HD

Utmark

A2

Nėra displazijos požymių

El – dysplasiaa

Negatief niet  geheel gaaf (2)

Kein Hinweis fuer HD

UA

B1

Tarpinis atvejis

Rajatapaus

Transitional Case (Tc)

Obergangs – form verdaechtig fuer HD

UA

B2

Tarpinis atvejis

Rajatapaus

Transitional Case (Tc)

Obergangs – form verdaechtig fuer HD

I

C1

Švelnus/nedi-delis atvejis

I

Licht positief (3)

Leichte HD

I

C2

Švelnus/nedi-delis atvejis

I

Licht positief (3)

Leichte HD

I

D1

Vidutinė displazija

II

Positief (3.5)

Mittlere HD

II

D2

Vidutinė displazija

II

Positief (4)

Mittlere HD

II

E1

Stipri displazija

III

Positief (4)

Schwere HD

III

E2

Stipri displazija

IV

Positief optima forma (5)

Schwere HD

IV

Klasifi-kacija

 

ŠVEICARIJA

JAV

D. BRITANIJA

A1

Nėra displazijos požymių

Frei

Excellent

Total score of  0 –  4

A2

Nėra displazijos požymių

Frei

Good

Total score of  5 – 10

B1

Tarpinis atvejis

Frei

Fair

Total score of 11 – 18

B2

Tarpinis atvejis

I

Borderline

Total score of 18+

C1

Švelnus/nedidelis atvejis

I

Mild HD

Total score of 18+

C2

Švelnus/nedidelis atvejis

I

Mild HD

Total score of 18+

D1

Vidutinė displazija

II

Moderate HD

Total score of 18+

D2

Vidutinė displazija

II

Moderate HD

Total score of 18+

E1

Stipri displazija

III

Severe

Total score of 18+

E2

Stipri displazija

IV

Severe

Total score of 18+